Natália a Braňo se po letech strávených v různých zemích světa rozhodli vrátit na Slovensko a konečně se usadit. Sny o bydlení si splnili v bungalovu, který si postavili v vesničce nedaleko partyzánského.
Natália pochází z blízké vesnice, ale její kroky hned po škole vedly do světa – do Německa a Holandska. „Vždycky mě to však jaksi táhlo do Klatovy Nové Vsi. Věřím v sílu myšlenky a přitažlivosti, takže tento pozemek byl pro mě doslova oddaného místem, „říká. No a na vysněné místo patří i vysněný dům.
Jelikož Natália je tvořivý člověk a architektura je její velké hobby, navrhla společné rodinné bydlení sama. Plán domu přitom dotáhla do nejmenších detailů – až po přesnou polohu zásuvek či osvětlení obrazů. „Protože nejdůležitější je mít projekt dokonale naplánovaný dříve, než začnete stavět,“ zdůvodňuje majitelka, která když se do něčeho pustí, tak je to naplno.
Přízemní rodinný dům se skalkou
Na střechu zvolili majitelé keramickou krytinu – do jejich představy o vzhledu domu zapadl model Samba 11 s lesklou hnědou glazurou od firmy Tondach. Díky technologii výroby pálených tašek se mohou spolehnout na to, že jejich střecha ani časem nevybledne. Zdroj: Martin Matula
Jelikož Braňo pracuje v zahraničí a často je na cestách, i stavbu řídila Natália sama spolu s vratových otcem. A nejen to. Nebála se ani chytit roboty. Bran otec stavbu zároveň důkladně zdokumentoval ve stavebním deníku: od první cihly až po práce na skalce.
Zdravě a prakticky
Při plánování domu byl pro rodinu důležitý nejen dostatečně prostorný interiér příjemný na pohled, ale i vlastnosti stavby. „Jsem astmatické a syn je alergik. Potřebovali jsme tedy dům, který je nejen energeticky úsporný, ale zejména se v něm zdravě a příjemně bývá, „vysvětluje Natália. Kromě toho se rodina chtěla vyhnout zbytečným investicím do pozdějších oprav: „Lepší je předejít jim. Proto jsme na kvalitě základních materiálů na stavbu domu raději nešetřili, „uzavírá majitelka.
Velká kuchyň s linkou s dřevěným vzorem
Dispozičně je dům členěn na otevřenou denní část, kterou tvoří kuchyň propojená s jídelnou a obývacím pokojem, a noční část, v níž má každý člen domácnosti své soukromí. Domácí pán jako profesionální kuchař kladl důraz zejména na praktické rozložení a vybavení kuchyně. Zdroj: Martin Matula
Při hrubé stavbě vsadila dvojice na trvanlivé přírodní materiály – cihly
a pálenou střešní krytinu. Pálené cihly a keramický strop, jejichž přednostmi jsou výborné tepelněizolační a akustické parametry, zkombinovali se sádrovými omítkami, čímž zajistily v interiéru optimální vlhkostní a teplotní režim.
Do celého domu zvolili korkovou podlahu s vrchní vrstvou z přírodního dřeva. Korek je totiž vhodný na sálavé podlahové vytápění, které je zdravé a příjemné, a přináší i další benefity – nevylučuje žádné škodlivé látky a je mimořádně pohodlný při chůzi. Promyšleným výběrem ekologických materiálů se tak Natálii podařilo vytvořit zdravý domov, ve kterém se jí rodina cítí dobře.
Jsem astmatické a syn je alergik. Potřebovali jsme tedy dům, který je nejen energeticky úsporný, ale zejména se v něm zdravě a příjemně bydlí.
majitelka Natália
Příjemně v zimě i v létě
Obvodové stěny domu jsou vyzděné z broušených cihel Porotherm EKO + Profi tloušťky 44 cm. Ty sice tepelněizolačními vlastnostmi vyhovují požadavkům na stavby s téměř nulovou potřebou energie i bez dodatečného zateplení, ale majitelé se rozhodli zateplit jejich minerální vlnou o tloušťce 8 cm.